واشنگتن: تلاش برای تامین تسلیحات اوکراین را افزایش می‌دهیم

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه گفت که آمریکا به حمایت از اوکراین برای کاهش تهدیدات پوتین ادامه خواهد داد.

وی که با شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» مصاحبه می‌کرد، گفت: «تهدیدات پوتین در استفاده از سلاح هسته‌ای ما را نمی‌هراساند و همچنان به انتقال سلاح به اوکراین ادامه می‌دهیم».

مشاور امنیت ملی آمریکا اضافه کرد: «ما نمی‌دانیم چه اتفاقاتی در داخل روسیه روی می‌دهد اما تغییرات در روسیه از داخل و نه از سوی غرب ایجاد خواهد شد».

وی تاکید کرد که واشنگتن ماه‌هاست که خطوط ارتباطی مستمری را با روسیه حفظ کرده است.

سالیوان اضافه کرد: «روسیه اگر از سلاح هسته‌ای استفاده کند با پیامدهای فاجعه‌باری مواجه خواهد شد».

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «اگر مسکو مسیر همه پرسی را ادامه دهد، واشنگتن تحریم‌های بیشتری را اعمال خواهد کرد و تلاش‌های خود برای تامین تسلیحات اوکراین را افزایش خواهیم داد».

سالیوان مدعی شد که ارتش روسیه در بن‌بست قرار گرفته و ارتش اوکراین در میدان نبرد پیروزی‌هایی را بدست آورده و مانع پیشروی روس‌ها شده است».

همه پرسی الحاق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا به روسیه از روز جمعه هفته گذشته آغاز شده و تا ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) ادامه خواهد داشت.

بر همین اساس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه هشدار داد، پس از همه‌پرسی الحاق دونباس، خرسون و زاپوریژیا اوکراین به روسیه، مسکو هر گونه حمله به این مناطق را حمله به سرزمین خود تلقی می‌کند.

وی همچنین اعلام کرد، به محض اینکه در همه پرسی به الحاق این مناطق به روسیه رای داده شود،  قانون اساسی روسیه در این مناطق اجرایی خواهد شد.

پایان پیام/.